Blog
Online Sanat Organizasyonları

Online Sanat Organizasyonları

Evde kalmak zorunda kaldığımız ve gerekmedikçe dışarıya çıkmadığımız bu günler sanatseverleri oldukça üzdü. Ancak bu dönemde sanattan uzak kalmak için bir sebep yok çünkü sanat galerileri elinizin altında. Evden çıkmadan da bir çok sanat galerini gezebilirsiniz. Işte online gezebileceğiniz bazı sanat galerileri:

ART BASEL; 1970 yılında İsviçre’de küçük bir fuar olarak işe koyulan Art Basel, zaman geçtikçe dünyanın en iyi tanınan sanat fuarlarından biri olmayı başarmıştır.
Basel, Miami ve Hong Kong’da düzenlenen Art Basel, her milletten sanat tacirini ve zengin sanatseveri bünyesine çekmeyi başarıyor.
Dolayısıyla Art Basel’ın online katalogu ziyaretçilere müthiş bir sanat ziyafeti sunuyor. Siteyi ziyaret ettiğinizde, “Galeriler” sekmesi üzerinden hem fuarın yer aldığı galerileri hem de sanat çalışmalarını kolayca görüntüleyebilirsiniz.
https://www.artbasel.com/

THE AFFORDABLE ART FAİR; The Affordable Art Fair, 1999 yılında Londra’nın Battersea bölgesinde kurulmuş. Galeri ortamı dışında daha uygun fiyatlara sanat eserleri satın almayı mümkün kılıyor. Ama uygun fiyatlara satın almak kulağa hoş gelse de fuardaki fiyat aralığının 6 bin pound ile 7 bin 500 euro arasında değiştiğini söylemek gerek. Ancak bu fiyat aralığının fuarın sitesinde geçerli olmadığı da belirtelim.
Fuarın web sitesi, ziyaretçilerin Stockholm, Amsterdam ve Hamburg gibi şehirlerde fuarları takip etmesine olanak tanırken, sanatseverlerin 50 pound ve 6 bin pound fiyat aralığında sanat eseri almasını mümkün kılıyor.
https://affordableartfair.com/

ART UK; İngiltere, İskoçya, Wales ve Kuzey İrlanda’da önemli kültürel kurumları bir araya getiren bir yapıya sahip. Britanya çevresinde bulunan 3 bin 200 mekanın eserlerini seçerek ziyaretçilerine sunan fuarda, Vincent Van Gogh, Francis Bacon, Adolphe Valette, Renoir ve Mary Beale dahil olmak üzere birçok tanınmış sanatçının eserlerine yer veriliyor ve 40 binden fazla sanatçıya ev sahipliği yapıyor.
Birleşik Krallık’ta sanatçı, eser ve mekan aramaları üzerinden eserlere kolayca göz atabilmenizi sağlayan Art UK, aynı zamanda eserlerin baskılarını da satın almanızı sağlıyor.
https://artuk.org/

WITNEY MUSEUM OF AMERICAN ART; New York’un gözde sanat kurumlarından biri olarak 20. ve 21. yüzyıldan Amerikan sanat eserlerini sanatseverler ile buluşturuyor. Sitesinde ise ziyaretçiler 24 binden fazla eseri inceleyebiliyor. Eserlerin sadece yağlı boya tablolardan ibaret olmadığını da söylemekte fayda var. Fotoğraflardan filmlere, kitaplardan dokumalara ve hatta performas sanatlarına kadar birçok esere dijital olarak erişebilirsiniz.
https://whitney.org/collection/works?q%5Bhas_image_true%5D=1

GOOGLE STREET ART PROJECT; Birçok kültürel kurumların aksine Google Street Art Project, alışılmış sanat anlayışının tamamen dışında bir yapıya sahip. Street Art Project, Google’ın sanat projesi olarak farklı şehirlerin duvarlarını süsleyen graffiti ve duvar resimleri gibi sokak sanatlarını sanatseverlerin ilgisine sunuyor. İlk olarak 2014 yılında hayata geçirilen proje, gittikçe büyüyerek yeni şehirleri ve eserleri de içine alıyor. Sitedeki haritada Buenos Aires’e, Berlin’e ve hatta ülkemizdeki eserlere bir yolculuğa çıkmanız mümkün. Dilerseniz sitedeki turlara tıklayarak bir tur rehberinin sesi eşliğinde sokaklardaki eserleri deneyimlemenize de olanak tanınıyor.
https://streetart.withgoogle.com/en/world-collection


  • /