Blog

Zamana Açılan Birer Kapı Olan Kütüphaneler Sanal Ortamda

Yeni normalle değişen yaşam şartlarımız kütüphane kültürümüzü de değiştirdi. Kitapların arasında kaybolduğumuz kütüphaneler yerini online kütüphanelere bıraktı. Kitapların o hoş kokusunu alamasak da aradığımız bütün kitaplara ulaşabileceğimiz online kütüphanelerden bazılarını sizin için derledik.

İNTERNET ARCHİVE; 15 milyondan fazla kitap ve farklı türde yazılı-basılı kaynağa ücretsiz ve tam metin olarak (İngilizce) erişebileceğiniz bir kütüphaneye gitmek ister misiniz? Dünyanın en büyük dijital kütüphanesi olan ve e-kitap arşivlerini herkesin kullanımına sunan “İnternet Archive”de yazılı-basılı kaynakların dışında, görsel, video, film, ses ve bilgisayar programları gibi materyaller de bulabiliyorsunuz.
https://archive.org

NEW YORK KÜTÜPHANESİ; ABD’de en zengin online koleksiyona sahip kütüphanelerden biri olarak kabul ediliyor. Web sitesinden e-kitap, süreli yayın, resim, video gibi farklı türde 800 bine yakın belgeye sınırsız ve ücretsiz olarak erişebilmeniz mümkün.
https://digitalcollections.nypl.org 

THE UNIVERSAL DIGITAL LIBRARY; Sade tasarımı ile dikkat çeken dijital kütüphane Universal Digital Library, Google’da kullanılan arama sistemine benzer bir arama kurulumuna sahip… Anahtar kelimeyi girerek temel arama yapabildiğiniz online kütüphane sitesinde, ayrıca advance search bölümünden aramanızı detaylandırarak daha kişisel ve spesifik sonuçlara ulaşabilmeniz mümkün. Yaklaşık 1 milyon makale, kitap ve kaynak barındıran bu çok özel sitede ulaşamadığınız birçok yayını bulmanız da mümkün olabilir...
http://ulib.isri.cmu.edu/

OPEN LIBRARY; Internet Archive tarafından hayata geçirilmiş, amacı dünya genelinde basılan tüm kitapları web ortamında bir katalogda toplamak olan ancak; henüz bu amaca tam olarak ulaşamamış bir projedir… Yine de bugün Open Library kataloğu; 20 milyondan fazla kitabı içeriyor ve e-kitap arşivinde bu kitapların birçoğunun tam metin kopyası mevcut. Katalogda bulunan kitapların telif süreleri geçmiş olanların dijital kopyalarına açık ve sınırsız olarak erişebilirsiniz ve indirebilirsiniz. Üye olmak kaydı ile telif hakları devam eden kitapları da okumanız mümkün ancak bazı kitapların tam metinleri henüz mevcut değil. Bu arada; üyelik ücretsiz…
https://openlibrary.org

Detaylı Bilgi Al & Sipariş Et

  • /